image

Досить часто виникає питання чи можна використовувати методики озонотерапії при вагітності, чи не несе шкоди ця методика та чи дозволено її використання?

Спробуємо розібратись у цих питаннях. Значна кількість безплідних шлюбів, ускладнень вагітності, які зустрічаються в теперішній час змушує до пошуку нових ефективних методик. Як відомо, методики озонотерапії широко застосовуються не лише під час вагітності, але і для планування її. Справа в тому, що озон має властивість нормалізувати гормональну систему у жінок та покращувати активність сперматозоїдів і потенцію в чоловіків. У вагітних викорситання озонотерапії позитивно впливає на клінічний перебіг таких станів, як загроза викидня, гестоз, анемія вагітних,затримка внутрішньоутробного розвитку плода, ризик виникнення ускладнень вагітності при ожирінні та внутрішньоутробна інфекція. Це зв'язано з імунокоригуючим, антиоксидатним ефектами озону. Покращення кисневого забезпечення, реології та мікроциркуляції сприяє нормалізації гормонпродукуючої функції, сприятливому перебігу пологів.

Враховуючи один з основних механізмів дії — покращення кисневого кровопостачання, озонотерапія є оптимальним методом корекції гіпоксичного стану плоду. Дослідження показують, що вже після 2-3 процедур озонотерапії у 68% жінок з порушенням рухової активності плоду посилювалось кровопостачання в матково-плацентарних судинах. (В.І. Грищенко та співавт., 2007). Також важливе місце посідає проблема невиношування вагітності, тут необхідним є профілактика причин передчасних пологів, а саме урогентіальних інфекцій та нейрогуморальних порушень. Згідно досліджень ( Бойко Е.Л, 2007 ), включенння в програм комплексного оздоровлення озонотерапії сприяло зменшенню частоти гінекологічних захворювань — загострень хронічних аднекситів, ектопії шийки матки, порушення менструальної функції забезпечувало повне відновлення репродуктивного здоров'я та призводило до сприятливого перебігу вагітності, зниженню частоти повторного раннього аборту, первиннго невиношування вагітності, перинатальної патології і збільшенню кількості народжених здоровими дітей. Ефективним є використання озонотерапії при анемії вагітних. Ця проблема є досить поширеною, на фоні якої розвивається фетоплацентарна недостатність, яка супроводжується сильною тканинною, гемічною та циркулярною гіпоксією, що веде до гіпотрофії плоду і затримки внутрішньоутробного розвитку. Викорстання внутрішньовенних інфузій з озоном в складі космплексної терапії дають позитивний результат та покращують киснево-транспортну функцію крові, посилення віддачі кисню тканинам та стимулюють білково-секреторну функцію печінки, а в подальшому відновлення гемоглобіну до нормальних цифр. У вагітних важливо враховувати не лише позитивну дію озонотерапію, але й максимальну безпечність даного методу., як для матері, так і плоду. Також при патологіях вагітності озонотерапія дозволяє зменшувати медикаментозне навантаження за рахунок можливості зменшити дози седативних, імуномодулюючих, антиоксидантних та інших лікарських препаратів. При використанні озонотерапії слід пам'ятати, що вона протипоказана при наявності кровотеч будь-якої інтенсивності і може використовуватись лише у випадку стабільного припинення. Найбільш ефективною озонотерапія є в кінці першого - початку другого триместру вагітності. А включення озонотерапії в комплексне лікування жінок одразу після випадку невиношування вагітності сприяє зниженню гнійно-септичних ускладнень, як в ранньому та і віддаленому післяабортовому періодах, а також більш швидкому відновленню репродуктивного здоров'я жінок.